جریان جاری آب

قسمت اول

 

مقدمه :

بلکمورز نایت، گروه فولک راک الهام گرفته از رنسانس انگلیسی -  امریکایی به رهبری ریچی بلکمور (نوازنده گیتار الکتریک و آکوستیک) و کندیس نایت (شاعر و خواننده) است.

شروع کار گروه به سال 1990 باز می گردد، نخستین دیدار کندیس نایت و ریچی بلکمور در یک مسابقه فوتبال اتفاق افتاد، جایی که ریچی بلکمور مشغول بازی بود، در این زمان نایت در یک ایستگاه راک رادیویی محلی در نیویورک کار می کرد. آنها درگیر رابطه ای عاشقانه شدند و سپس کشف کردند که هردو علاقه مشترکی نسبت به رنسانس دارند. ریچی در 1993 دیپ پرپل را ترک کرد و در 1995 کندیس در آلبوم گروه Rainbow  (گروه شخصی ریچی) به عنوان خواننده پس زمینه و نیز سراینده برخی شعرها ایفای نقش کرد. بلکمور جذب این ایده شد که موسیقی رنسانس را برای شنوندگان این عصر زنده کند. در 1997 گروه آماده پرتاب بود، و نام گروه هم که بر آمده از اسامی خودشان بود، و بالاخره گروه شامل این زوج و نوازندگان مقطعی می شد.

نخستین آلبوم با عنوان سایه ماه به موفقیتی آنی دست یافت، به خصوص در اروپا. اما در آلبومهای بعدی، استفاده از گیتار راک در موسیقی بیشتر شد، طوری که گروه در مسیر فولک راک قرار گرفت. کندیس هم به تدریج استعداد خود را در نواختن سازهای مربوط به دوره رنسانس نشان داد.

گروه در فستیوالهای رنسانس، و نیز در کنسرتهای شخصی همچون "تورهای قلعه" در اروپا به اجرا می پردازند، معمولا در مکانهای تاریخی، همراه با تماشاگرانی ملبس به لباسهای همان دوره. آنها حتی آنقدر موفق بوده اند که گروه پیشکشی به نام رنسانس نایت با الهام از آنها به وجود آمده است.

نقدی که می خوانید مربوط به هفت ترانه ابتدایی آلبوم  

 تولید سال 2006 گروه می باشد.  The Village Lanterne                                         bnvlonkpk.jpg

25 Yearsآلبوم با ترانه ای بهاری و شاد آغاز میگردد . شاید برای خیلی از گروهها کار دشواری باشد که افتتاحیه اثر را با آهنگی متفاوت با کل اثر و به جهت تاثیرگذاری به نسبت دیگر ترانه ها کمتر، قرار دهند اما ریچی بلکمور در موسیقی همان کاری را می کند که گویی حسش می گوید . این شروع باعث می شود مخاطب بیشتر مشتاق شنیدن شود .

از که می گذریم می رسیم به Village Lanterne  تم این اثر یادآور خاطرات خوب آلبوم سایه ماه می باشد که البته به شکل سحر آمیزی از هنر نوازندگی گیتار بهره می جوید و البته شعر فوق العاده زیبای این کار و اینکه ملودی را کامل و شاخص احساس می کنیم . شاید تنها ضعف کار را می توان در سقوطی که از فضای ترانه اول به ترانه دوم داریم حس کرد .

چقدر شنیدن این اثر در یک بامداد پائیزی دلچسب است .

ورودی ترانه I Guess It Doesn't Matter Anymoreما را می برد به یک راک دهه هشتادی ناب با چرخش ریتم و تغییر گام  همیشگی و صدای بی رحمانه لید گیتار ریچی که کار بسیار خوب گروه حتی خواننده توانمندش را تحت الشعاع قرار می دهد . رد پایی از بیس نیز در این کار مشاهده می شود که به شکل قوی تری به آن فرصت داده شده است .

 

The Messengerاینک ذهن مخاطب به یک استراحت 3 دقیقه ای نیاز دارد مثل پخش یک میان برنامه در یک نمایش تلویزیونی می ماند و تصور رقص قو ها در دریاچه ای در وسط شهر لندن و گذر کالسکه های اشرافی .

 

تا اینجا روال آلبوم خارج از چهارچوب گذشته خانواده بلکمور نیست و علاقمند به موسیقی قرون وسطایی را بخوبی راضی می کند .

 

اما بلکمور گویی با عدد پنج نسبتی دارد چراکه در اغلب آلبوم هایش ترانه شماره پنج محیط ذهنی متفاوتی را برای شنونده فراهم می سازد . این اهنگ خیلی ساده درست مثل نیایش های کلیسایی می ماند . World of Stone ریتم ساده ملودی روان حتی چندان از آن یکه تازی های بلکمور در نوازندگی سازهای زهی خبری نیست انگار . کرخوانان ونوای پسینه این سازدلچسب اسکاتلندی .....

 

Faerie Queenخب بازهم یک نقطه تکرار از گذشته ترانه کار خاصی به نظر نمی رسد هر چند که هارمونی خوبی در کل آلبوم ایجاد می کند اما بلحاظ  موسیقی روان روان است .

 

و اما St. Teresa

ریتم و ملودی مجذوب کننده یک راک دهه هشتادی فوق تصور که با هر چند بار شنیدنش تکراری نمی شود . اولین بار که شنیدم این ترانه را دوست داشتم بجای صدای هنرمند و ظریف خانم کندیس نایت  یک راکر مرد این کار را اجرا می کرد .از دقیقه های میانی کار که سلو نوازی آغاز میشود  سی ثانیه طوفانی بر کار می گذرد . دلچسب و انرژی بخش .

و روح آلبوم که شنونده را که در میان سبکهای مختلف فولک و راک سرگردان شده است ترانه میان آلبومی است که دوباره ذهن شنونده را پر و خالی می کند و انگار به گوش ها فرصت مرور آنچه گذشته است می دهد ....

 

نمی دانم خزان چقدر ذهنم را درگیر می سازد

تا یادداشت بعدی و ادامه آلبوم شنیدنی The Village Lanterne

این آلبوم را به همه دوستداران طبیعت توصیه می کنم .من لحظات بکر و سازنده را در دل طبیعت با این آلبوم گذراندم .

بهاری اما پائیزی

از گروهی با تم زمستان

 

/ 12 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابراهیم

شخصا The Messenger را بیشتر از همه دوست دارم. اما کلیت کار بلکمورز نایت، حقیقتا هنرمندانه است.

مهديه

مردم چند تا چند تا با هم آپ می کنن

ziba

سلام وبلاگ داستانهای تخیلی به روز شد. اگر به داستانهای فانتزی و تخیلی علاقه دارید سری بزنید.

م.م

سلام متن جالبی بود ولی چند نکته در باره اين پست ۱.ريتمهای بلکمرز نايت زيادی يک نواخت و کسالت اوره ۲. به نظر من ريچی از هارد راک فرار کرده چون ديگه جوان نيست واين بهترين گروه برای يک پير راک پر ادعا هست که دوست نداره مثل خيليها از ياد بره و نکته ديگه در باره کار شما البته جسارت من رو ببخشيد چرا هميشه تعريف و تمجيد ودر بعضی جاها ديگه .......... چرا منطقی بررسی نميکنين اينگونه که شما ميگين هرکی نشناسه ميگه اينا اخرشن ديگه بهتر نيست کمی ارام تر و منطقی تر

ََadrenaline

خيلی خوشحالم که يه نفر در مورد يک نابغه (بلکمور) مطلب نوشته. متشکرم. اگر من هم ميتوانستم مثل ريچی گيتار بزنم و آهنگهايی بسازم که نزير ندارن ادعاهم ميکردم. ريچی ۳ تا گروه را پايه گذاری کرد که هر سه جزو بهترينهای موسيقی هستند. به طور قطع اينها آخرشن. (اين برای م.م. بود). استيلی که ريچی در نوازندگی داره بی نظيره و من واقعا از ناياب بودن اين چنين موزيسين هايی ناراحت ام. (البته با اين همه مدعی در ايران جای نگرانی نيست).

adrenaline

پس قسمت دوم کی مياد؟

الیاس

سلام وبلاگ بسیار پرمحتوایی دارید به وبلاگ من که در مورد موسیقی است سر بزنید خوشحال می شوم کارهای این گروه بسیار زیباست از جمله far far away