کوین مور

موسیقی روایت عشق است  !

روایتی که از نظرگاه لیلی شنیدنی و شور انگیزتر می نماید تا اینکه مجنون آنرا حکایت کند و لیلی آن را کتابت و سازها تنها کنایت .

 

سلامی دوباره به شما همراهان موج موسیقی که پیوسته با این همراهی تان راهگشای ذهن و روشنایی بخش اندیشه من  بوده اید و هستید .

موج موسیقی این بار با معرفی یکی دیگر از نوابغ دنیای پروسعت هنر آمده است تا از نظرات سازنده شما بهره جسته و مجالی برای محک چندباره خود پبدا کند .

کوین مور (متولد 1967) نوازنده کیبورد، آهنگساز و پدر پروژه موسیقایی Chroma Key است. موسیقی او دارای دو ویژگی حائز اهمیت می باشد روان گویی همزمان با ساخت فضا و تکنیکی که ترکیبی از انواع متفاوت ژانر های موسیقی و آراسته به انحصاری ترین افکت هاست .

 فعالیت حرفه ای کوین مور در دنیای موسیقی در لانگ آیلند نیویورک در گروه Majesty  آنجا که گیتاریست جان پتروچی، بیسیست جان میونگ، درامر مایک پورتنوی و خواننده کریس کالینز (که سپس با چارلی دومینیچی تعویض شد) جضور داشتند ، آغازشد  و  این گروه  بعدها به Dream Theater مبدل گردید .

حضور هشت ساله کوین در دریم تیاتر درست در دوران اوج گیری این پروگرسیو راک آمریکایی منتهی به انتشار ۳ آلبوم :When Dream and Day Unite ،Images and Words ،Awake که بیشتر علاقمندان به این گروه اذعان دارند که Images and Words ،Awake ماندگار ترین های گروه محسوب میشود .

او تصمیم به ترک Dream Theater برای پیگیری بلندپروازی های موسیقایی دیگر گرفت.  بعدتر ها که موسیقی کوین مور شنیده شد شاید علت این تصمیم گیری بیشتر مشخص شد . مور بدنبال فضایی کمتر تجاری و بیشتر تجربی بود تا روی جنبه حسی موسیقی اش بیشتر کار کند فضایی که در دریم تیاتر در اوج و گرفتار تکنیک های فردی شاید حتی بعد از جدایی نابغه ای دیگر بنام درک شرینیان مطلقا قابل مشاهده نیست . کوین مور از مایکل آنجلویی بودن و موسیقی با تکنیک اما یکطرفه فاصله داشت و مدتهای مدیدی طول کشید تا ریسک تولید موسیقی را تجربه کند . بر طبق گفته های پورتنوی درامر شاخص دریم نیانر ،که بنظر منصفانه تر است  مور شخصا از دیگر اعضای گروه دور شده بود، و از دیدگاه موسیقی گروه ، او بیشتر علاقه مند به استقلال کاری بود که در مقابل همکاری در محیط کار گروهی قرار داشت. او به سانتا فه در نیو مکزیکو نقل مکان و شروع به نوشتن کارهایی برای اولین آلبوم انفرادی اش کرد. آلبوم انفرادی که منجر به خلق عرصه ای نو به نام Chroma Key  شد .

پس از نوشتن و اجرای آزمایشی کارهای مختلف، او آلبوم Dead Air For Radios را تحت نام Chroma Key منتشر کرد. مارک زاندر از گروه Fates Warning و استیو تاشر به عنوان نوزاندگان پشتیبان آلبوم استفاده شدند. آلبوم صدایی در سبک dark ambient electronic داشت، که بیشترنزدیک به Depeche Mode بود تا سبک پیچیده Dream Theater. این مز مزه موفق اما ساده  ، کوین را واداشت تا Chroma Key  را ادامه دهد و با Chroma Key تجربه کند و این را شاید بتوان بزرگترین حسن Chroma Key دانست .

هواداران Dream Theater به این نکته توجه کردند که مور این سبک آهنگسازی را به طرز زیرکانه ای در یکی از آهنگهای Dream Theater انجام داده است. ترانه به یاد ماندنی Space-Dye Vest، و آهنگ On The Page گروه Chroma Key در واقع دنباله ای بر Space-Dye Vest بود.

در 2000، مور به لس آنجلس نقل مکان کرد، و در آنجا آلبوم You Go Now که تمی دیجیتال داشت را ضبط کرد. اعضای گروه برای این آلبوم شامل مور، دیوید ایسکوو (گیتار)، و استیو تاشر (پروگرمینگ) بود.

پس از پایان کار این آلبوم، او به کاستا ریکا مهاجرت کرد، جایی که در آن برای رادیوی بین المللی صلح کار کرد، و تهیه کنندگی یک برنامه فعال دو هفتگی را بر عهده داشت. ارتباط تفکر ناشی از روان شناختی هنر در مخاطب کار او را در ارائه تجربه ای دیگر با Chroma Key راحت تر نمود .

در 2003، گتاریست Fates Warning جیم ماتیوز ، مور را برای کار روی یک پروژه جدید دعوت کرد که شامل درامر Dream Theater مایک پورتنوی، و بیسیست Cynic شان مالون نیز می شد. این اولین باری بود که مور با پورتنوی پس از ترک Dream Theater در 10 سال پیش کار می کرد. نام گروه تازه شکل گرفته OSI بود. و آنها آلبوم Office Of Strategic Influence را منتشر کردند. از نظر موسیقی، این آلبوم را می توان به عنوان مخلوطی از تمرکز ملودیک و تیره Chroma Key همراه با گیتارها و هوی بودن Fates Warning و Dream Theater توصیف کرد. کوین وظیفه خوانندگی در OSI را بر عهده گرفت. البته نمی خواهیم به این پروژه بپردازیم اما بد نیست که این نکته را خاطرنشان کنم  Office Of Strategic Influence یکی از شاهکارهای ماندگار در تاریخ موسیقی مدرن جهان است چرا که ما ، فضایی بسیار بسیط از جهت تکنیک اما منسجم با در نظر گرفتن حجم شنوایی مخاطب پیش رو داریم و این کار را بی هیچ خستگی برای مخاطب که اغلب در آثار بزرگان  پروگرسیو نیز شاهد آن هستیم ، می شنویم .استیون ویلسون از گروه Porcupine Tree نیز به عنوان خواننده و شاعر مهمان برای آهنگ shutDOWN استفاده شد.

مور موسیقی اش را به نزدیکی خاورمیانه  آورد و به بهانه ساخت موسیقی متن فیلمی بنام  Okul که متعاقب آن به عنوان آلبومی انفرادی تحت نام Ghost Book انتشار یافت در 2004،  به استانبول ترکیه مهاجرت کرد  این تجربه الهام بخش برداشت جدیدی برای آلبوم بعدی Chroma Key شد.

 مور فیلمهای عمومی را برای پیدا کردن فیلمی که بتواند احساس خاصی را بر انگیزد جستجو کرد، با این هدف که بتواند موسیقی متن ساختگی برایش بسازد. فیلمی که او انتخاب کرد Age 13 بود، فیلمی آموزشی از دهه 1950، که در اصل برای مدارس استفاده می شد. او فیلم موجود را گرفت، آنرا به سرعت نصف رساند، و به آن اجازه داد که حال و هوا، ساختارها و حتی زمان ترانه هایی را که می نوشت دیکته کند. آلبوم ماحصل Graveyard Mountain Home نام دارد. ایم آلبوم حکایتگر پسرکی است که برای زنده نگه داشتن مادرش بفکر تعمیر رادیو مورد علاقه مادرش می افتد در این آلبوم مور بیش از همیشه سعی در ساخت تصویری حقیقی از رنج دوست داشتن و دوست داشته شدن دارد .

در آوریل 2006، مور و ماتیوز دومین آلبوم OSI با نام Free را منتشر کردند، یک همکاری آسان شده بوسیله مهاجرت مور به مونتریال کانادا.

موسیقی کوین مور سراسر احساس اما منظم است شاید تسلط او به نوازندگی کیبورد این امکان استثتایی را برای او فراهم ساخته تا فراز و نشیب های موسیقی اش برای شنونده تاثیر گذار تر ودر عین حال  کلی تر باشد . کلی تر بودن به معنای کلی گویی موسیقیایی نیست بلکه او شنونده را در آرامشی مثال زدنی با تکنیک های کارش تنها می گذارد . او را می گذارد تا تصمیم بگیرد که با ترانه های آلبوم هایش هر حسی را که می خواهد داشته باشد و حس را از موسیقی نمی گیرد بلکه موسیقی را بستری برای سلیقه احساسی شنونده می داند .

پیوسته ،شنونده و خواننده  همه آنچه می دانید و به بخشندگی مرا رهنمون به آن هستید . می باشم . پس از من دریغ ندارید آنچه می دانید و من از آن دانش بی بهره ام .

 

/ 9 نظر / 34 بازدید
پينکی

سلام گلم وب لاگ جالب و مفيدی داری از آشناييت هم خيلی خوشحالم ميبوسمت

ابراهیم

باز هم یک پست ارزشمند از شما. من هنوز موفق به شنیدن کارهای کوین مور نشدم اما نقد شما بسیار جذاب بود. هرچند که کما بیش از پستهای قدیم که بیشتر بررسی اثر بود تا خالق آن کمی فاصله داشت. ضمنا به نظر من هم کار چنین هنرمندانی در چارچوب مشخص و کلیشه ای گروهی مثل دریم تیتر نمی گنجد و کوین مور در جدایی از این گروه حق داشته است. پایدار باشید.

حمید ملاهادی

سلام. بازهم به بهانه خواندن مطلبي خوب، سرشار از بار فرهنگی و تسلط در انتقال سوار بر موج موسيقی شدم. شايد انتخاب مور برای اين پست علاقه شما به کيبورد را نشان دهد تا از طریق آن بتوانید بزرگان مسلط به این ساز را با دیدی مردمی‌تر معرفی کنید. شاید حال و هوای دان هنلی نتواند در این لحظه مرا به سمت و سوی این ژانر بکشاند اما چه بسا لحظاتی را با آلبوم image n' words گذرانده ام تا بتوانم با به یاد آوردن آن دوران خود را به این سو سوق دهم. استفاده کردم ولی حرفی دارم برخلاف گفته موسیقی تجاری ای که از آن سخن گفتید. شاید گفتنش برای من قابل قبول نیست چراکه تنها برای تنظیم یک آهنگ ساخته شده 3 دقیقه ای دستمزدی 3000 دلاری چیزی جز غرق شدن در عرصه تجارت را نمیرساند. البته من منکر این حرف نیستم که تجاربی که این بزرگان یدک میکشند بهائی گزافتر از آنچه بیان شد را داراست اما چون شخصاً هیچگاه درگیر تجارت از راه حرفه ام نشده ام پذیرفتنش برایم تا حدودی سخت است. به هر حال تلاش شما دوست آگاه را تمجید میگویم و برایتان موفقیت در تمامی مراحل زندگی را از خداوند بزرگ خواستارم.

حسین مکی زاده

موسیقی روان و تفکر برانگیز Chroma Key را هرگز فراموش نمی کنم. مخصوصا این روزها که موج موسیقی سایکدلیک اسپیس راک دهه هفتاد نگذاشته است به آثار دیگری فکر کنم. به سادگی تفاوت سبکی کار کوین مور و دریم تیاتر را می شود دید هر چند مور در OSI نشان داد هنرمندی نیست که صرفا بر اساس علایق درونی اش(و نه تخصص و تکنیک اش) کاری انجام دهد. به شما هم تبریک میگویم هم برای شناخت کوین مور( Chroma Key-OSI ) و هم برای این پست مفید و خواندنی.

يعنی بزرگان موسيقي مردن که شما به گروه دوم اين اقا گيردادين .شماپرونده گروهای ديگرو بستين يا چون معروف هستند به اونا توجه ندارين

حسین

چه وبلاگ قشنگی داری !!! لینک شدین راستی . یه وبلاگ هم زدیم بنام http://sharemusic.persianblog.ir خوشحال میشیم اونجا بیاین ... البته بیشتر در مورد دانلوده تا بیوگرافی و این جور قرتی بازیها

سیاوش

بسیار عالی... کوین مور و پروژه های متعددش فصلی جدید در زندگی موسیقایی من ایجاد کرد مخصوصا پروژه ی osi که اوج ساختار شکنی در موسیقی راک می باشد و کاور کردن یکی از بهترین سایکدیلیک های تاریخ یعنی set the controls for the heart of the sun که به نظرم از نسخه ی اصلی آن هم بهتر است نشان دهنده ی توانایی های این نابغه ی موسیقی امروز است...

توانا

دوست خوبم سلام.اگر دوست داری از وقت اینترنت بخوبی استفاده کنی ،سایت bro2.com بازار یاب اینترنتی بر اساس دریافت پورسانت از فروش محصولات،می پذیره.پس اگر دوست داری در قسمت بازار یابی سایت ما ثبت نام و کارت رو شروع کن . حتی اگر نمی دونی باید چطور و از کجا کار می کنی خودمون بهت یاد میدیم . منتظر حضور خوبت هستیم مهندس توانا/مدیریت سایت bro2.com