موج موسیقی

نقد ومعرفی موسیقی راک

فرشته ای ظاهر شد
نویسنده : اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh - ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٠/٤
 

 

              تقدیم به شما علاقمندان موسیقی و همه هموطنان مسیحی

فرشته ای نازل شد

 

شبی بر زمین

 

رسالتی از سوی خداوند

 

برای یافتن ارزش

 

هر آنچه که

 

فرزندانش انجام داده اند

 

از آن شب زمستانی

 

که میلاد پسرش بود

 

 

و سپس صدایی درون شب پیچید

 

در سرمای زمستان

 

و در میانه پروازش

 

او را در جا نگه داشته بود

 

و هنگامیکه به سوی زمین نگریست

 

در جستجوی سر منشا صدا

 

در آن شب زمستانی

 

او را به زیر می کشید

 

 

به او گفته شده بود

 

که چیزی همراه برگرداند

 

که هیچکس نمی تواند آنرا لمس کند

 

جز فرشته ها

 

 

پس در آن شب

 

زمانیکه آسمان زدوده شد

 

از میان تمام ستارگان

 

فرشته ای ظاهر شد

ارکستری که فرشته ها و گوزن ها از پشت ترانه هایشان سرک می کشند . صدای سورتمه ، زنگوله و ناقوس در میان سوسوی ستارگان به تماشا نشسته برف در قفای پشتی ترین ابر ،  ارکستری به وسعت همه برفهای شب کریسمس و یک هم آوائی در بیان شکوه آرزوهای گل یخی در سیبری.

 Trans-Siberian Orchestra (که اغلب به صورت TSO خلاصه می شود) نوازندگانی پیشرو در عرصه تولید و ارائه موسیقی راک در دو دهه اخیر ، نشانه ای از بلوغ ایده پردازی موسیقی نوین در ینگه دنیا آنجا که کیفیت در تولید کمتر سخن اول است و اصولا یافتن چنین پروژه ای در نیویورک یک شانس بزرگ محسوب می گردد .

در 1996   پل اونیل با پیشینه کاری تهیه کنندگی و اداره گروههای همچون Aerosmith ، Humble Pie و Scorpions و ابر گروه پروگرسیو Savatage که نقطه تلاقی  اش با رابرت کینکل و جان اولیوا  بود به پروژه عظیم ارکسترال Trans-Siberian Orchestra  اندیشید اجرای ترانه های شاد کریسمس بروش اپرا با ابزار راک که در ابتدا از دید منتقدان توفیق چندانی برایش پیش بینی نمی شد منتهی به ساخت پر فروش ترین در عین حال هنری ترین آثار شبهای ژانویه شد . از بکارگیری ۶۰ نفر نوازنده و یک گروه کر در استودیو تا اجرای ۳۰ نفره در تور اجرایی که علاوه بر نوازنندگان و خوانندگان به تبعیت از بزرگترین اپراهای جهان از حضور دو روایتگر نیز بهره می جست .

این گروه بیشتر به خاطر بازسازیهایش از آهنگهای کلاسیک درباره کریسمس شناخته شده است.

Trans-Siberian Orchestra اولین آلبوم خود Christmas Eve And Other Stories را در 1996 منتشر کرد، و این آلبوم همچنان پرفروش ترین اثر آنان باقی مانده است. داستان آلبوم به شب کریسمس باز می گردد. خداوند از عرش آسمانها به زمین می نگرد. او جوان ترین فرشته اش را به ماموریتی به زمین می فرستد و به او می گوید: به زمین برو و برایم چیزی را که به بهترین شکلی نشانگر کارهای خوب انجام شده در این روز باشد را بیاور. فرشته در زمین از حجم عظیم تلاشش دچار مشکل می شود. برای هر کسی، شب کریسمس شبی مهم است، کارهای زیادی در گرامیداشت تولد مسیح انجام شده است. چگونه می تواند چیزی بیابد که عظمت این روز را به خوبی بیان کند؟

 

آلبوم 1998 آنان The Christmas Attic نیز آلبومی داستانی بود با زمینه کریسمس. داستان این آلبوم نیز به شب کریسمس باز می گردد. خداوند جوان ترین فرشته اش را به ماموریتی دیگر می فرستد، و از او می خواهد که تنها چیزی را که برای همه بشریت مفید خواهد بود از خود بر جای بگذارد. فرشته در زمین نزد دختری فرود می آید که درباره معنی کریسمس دچار مشکل شده است. او دختر را به اطاق زیر شیروانی راهنمایی می کند و سپس به چمدان بزرگی که حاوی نامه های قدیمی و کارتهای تبریک کریسمس است. دختر در این شب دوباره به دوستان قدیمی ای که در آن نامه ها از آنها نامی هست ، می پیوندد و جادوی کریسمس را در می یابد.

پس از چندین سال برگزاری تور، آنها با آلبومی دیگر به استودیو بازگشتند. The Lost Christmas Eve، و اثر ضمیمه آن، The Christmas Trilogy، که به دو شکل DVD و 3CD منتشر شد و تمامی 3 آلبوم مرتبط با کریسمس آنان را شامل می شد.

از اوایل 2005، گروه در حال کار بر روی آلبومی نامرتبط با کریسمس به نام Night Castle است، اثری که قرار است در تابستان 2007 وارد بازار شود. انتظار می رود که این آلبوم قطعه باز سازی شدهO Fortuna از سمفونی Carmina Burana اثر کارل اورف را نیز شامل شود، که پیش از این توسط گروه در تورهای 2004، 2005 و 2006 نیز پیشاپیش اجرا شده بود.

گفتنی است که سال 2000، آنها اولین (و تا به امروز تنها) آلبوم غیر مرتبط با کریسمس خود را منتشر کردند، آلبوم Beethoven’s Last Night، آلبومی داستانی درباره آخرین شب لودویگ فون بتهوون در این جهان، که در آن او با سرنوشت، پسرش پیچش و شیطان ملاقات می کند.

 

 

تور 2005 آنان در میان موفق ترین کنسرتهای سال به رتبه 21 رسید، با در آمدی افزون بر 21 میلیون دلار. آنها اکنون در حال برگذاری تور 2006-2007 خود هستند، در حالیکه گروه نوازندگان زهی آنان از نوازندگان محلی تشکیل شده است. اجراهای زنده گروه با آتش بازی های وسیع، لیزرها و نورافشانی، همگی در هماهنگی با موسیقی، معروف است. اجراها به دو نیمه تقسیم می شوند: اولین قسمت شامل داستان و ترانه های Christmas Eve And Other Stories ، و قسمت دوم منتخبی از آلبومهای The Christmas Attic، Beethoven’s Last Night و The Lost Christmas Eve، و در انتها اجرای مجدد ترانه.

همه علاقمندان به ترانه های نشاط انگیز زمستانی را به شنیدن آثار این گروه دعوت می نمایم . مهمترین برجستگی این ترانه ها نزدیکی آن به کارهای کلاسیک و ذهن آشناست .

تنها ردپاهایی شانس برجا ماندن دارند  که ناشی از گامی مستحکم باشند .این دره دورافتاده و برفی به انتظار اثری از ....


 
comment نظرات ()